Resepten kan ikke ekspederes som blå resept hvis legen forskriver en døgndose som overstiger det som står oppgitt i vedtaket. Da må du du betale legemidlet selv, og utgiftene dekkes ikke av Helfo.
Vedtaket gjelder for flere markedsførte legemidler med opioider. Legen din kan derfor endre behandlingen til et annet opioid med et annet virkestoff og i en annen form uten å søke på nytt, så lenge doseringen er innenfor det som er oppgitt i vedtaket.
I noen tilfeller kan det være nødvendig med høyere dosering enn det du har fått innvilget av Helfo. Da må legen din skrive blå resept på den døgndosen som dekkes av vedtaket fra Helfo, og hvit resept for det som er over.
Reseptene skal være skrevet av de legene som er oppført i vedtaket. Det er bare leger ved fastlegekontoret og eventuelt smerteklinikk som kan skrive ut reseptene.
Hvis du bytter fastlegekontor, må du selv gi beskjed til Helfo om dette. Du vil da få tilsendt et nytt vedtak.
Som hovedregel har vedtaket en tidsbegrensning på to år. Legen din må søke om fortsatt dekning hvis du har behov for legemidlene etter at disse to årene er gått, eller etter at tidsbegrensningen har gått ut.
Vedtak etter tidligere ordning
Hvis du har et vedtak fra Helfo datert før regelverksendringen som fant sted 1. oktober 2016, er dette gyldig inntil datoen som er oppgitt i vedtaket. Har du behov for endring i behandlingen før vedtaket utgår, må lege søke Helfo om nytt vedtak. Søknaden vil bli vurdert etter det nye regelverket.